Historie a současnost

Obec Sedlice, jejíž součástí je část Hoděmyšl, leží 2,5 km severně od Rožmitálu v nadmořské výšce kolem 600 m.

Obě vsi byly založeny v r. 1349. Dominantou obce je historická kaplička se zvonicí z r. 1829. V r. 1921 bylo průčelí kapličky doplněno pomníkem padlých z 1. světové války, rekonstruován byl v r. 1996 při příležitosti 100 let od založení hasičského sboru. Za zmínku stojí 2 mlýny postavené na potoce pramenícím v horní části Brd u Plešce. Z historického hlediska stojí za pozornost štola, nacházející se v obecních lesích. Tato navazuje na štolu a následně na šachtu na železnou rudu, táhnoucí se od Pourky až pod Plešec. Výstavba štoly byla dokončena v r. 1840.

Výraznou přírodní dominantou obce je vrch Belina - 619 m. Za příznivého počasí je zde překrásný výhled na celou Rožmitálskou kotlinu a část Šumavy.

Společenské a kulturní vyžití bylo v obci vždy na vysoké úrovni. V r. 1896 byl založen hasičský spolek, r. 1922 Sokol, r. 1928 Veřejná knihovna, pořádaly se fotbalové turnaje Podbrdské župy. Nejvíce byl hodnocen kulturní a umělecký přínos ochotnického divadelního spolku.

Obec Sedlice má v současné době kolem 200 obyvatel, trvale obydlených rodinných domů je 73 a rekreačních chalup a chat 34.

Sedlice je obec převážně zemědělská, je zde několik truhlářských dílen a firem, zabývajících se lesnickými pracemi. K občerstvení slouží stylový hostinec, dobré je i autobusové spojení do Rožmitálu a Příbrami. K dobrému finančnímu zajištění obce přispívají 164 ha obecních lesů. Ty tvoří kouzelnou krajinu vhodnou k aktivnímu odpočinku.

V roce 2002 byla provedena rekonstrukce elektrické sítě a v Hoděmyšli výstavba sportovního areálu u Hoděmyšlského rybníka.