Známou koledu " My Tři králové jdeme k Vám, štěstí zdraví, vinšujem Vám,
štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k Vám přišli zdaleka..."
Vám určitě nemusím připomínat. Znají ji i malé děti.
S touto koledou se vydali po vsi i naši Tři králové.
Kašpar / Tonda /, Melichar / Vojta / a Baltazar / Franta / se na putování řádně připravili. Neputovali do Betléma za Ježíškem a ani jejich cesta nebyla přehnaně dlouhá. Přesto museli po cestě zvládnout určité nástrahy. Teď nemám na mysli pouze náledí, které bylo, ale i to, co naše Tři krále čekalo v jednotlivých staveních.
S hospodářem se napili na zdraví....a co přípitek, to většinou i jiná značka, no co Vám budu povídat. Protože jsou to ale kluci šikovní a trénovaní, došli do cíle bez ztráty " květinky ".
Na chvíli se ještě vrátím do minulosti. Tříkrálový průvod tvořily tři děti. Zpočátku chodívávaly s učitelem nebo knězem. Naši králové dětmi nejsou již pěknou řádku let, vždyť jim bude dohromady skoro 190 let.
Králové měli dlouhé bílé košile a červené šerpy kolem pasu. Lišili se barvami čepic. Červenou měl Kašpar, bílou Melichar a Baltazar měl čepici černou. V některých krajích nosili papírové koruny s první iniciálou svého jména a dokonce měli i vousy z koudele nebo vaty.
I naši králové byli velcí fešáci. Hlavu jim zdobily žluté koruny a každý měl jiný oblek. Skoro by se mohli vydat na módní přehlídku, jak jim to slušelo, což můžete ostatně sami posoudit na fotografii.
Nevím, jestli v dětství něco podobného podnikali a navázali tak na určité zkušenosti. Spíš se v dospělosti chtěli na chvíli stát malými kluky ,ale hlavně chtěli pokračovat v tradici a udělat obyvatelům vsi radost. V některých chalupách na ně opravdu čekali.
Svěcenou křídou psali na dveře ta známá písmena K + M + B 2015. Jiný výklad říká, že by nápis mohl znamenat " Christis mansionem benedicat ",
" Kristus nechť požehná tento příbytek ".
Smyslem obchůzky bylo opravdu předat požehnání domům i všem lidem , kteří v nich bydlí.
Ať již ta písmena, která napsali, znamenají to či ono, jisté je , že na většině dvěří na ně čekal nápis z minulého roku, který si tam lidé nechávali pro štěstí.
Všem, které navštívili, nejen pěkně zazpívali, ale popřáli hodně zdraví a spokojenosti do nového roku 2015.
A zdraví opravdu všichni potřebujeme ze všeho nejvíc.
Chtěla bych i Vám, čtenářům Třemšínských listů , popřát hodně zdraví a pohody.
A na závěr jeden citát...." Člověk, který více prožil, není ten, kdo žil déle, ale ten, který život více vnímal ".
Za spolek Jaroslava Ryčlová